Broken Bow Places 6th at Gothenburg Scramble

The Broken Bow wrestling team went 2-3 and finished 6th at the Gothenburg Duals on Saturday. The meet was won by Adams Central with Northwest of Grand Island finishing second. Broken Bow fell to Holdrege in round 1 43-27. Broken Bow dropped a 56-24 decision to Gering in round two and fell to Sidney in round 3 38-29. In their fourth dual of the day, Bow defeated Chadron in the consolation bracket 42-30 and then ended the day defeating Gothenburg 48-36.

Gothenburg Scramble Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Adams Central
  • 2nd Place – GI Northwest
  • 3rd Place – Gering
  • 4th Place – Sidney
  • 5th Place – Holdrege
  • 6th Place – Broken Bow
  • 7th Place – Chadron
  • 8th Place – Gothenburg

Round 1

  • Holdrege defeated Broken Bow 43-27.
  • Gering defeated Sidney 39-30.
  • GI Northwest defeated Gothenburg 59-15.
  • Adams Central defeated Chadron 62-16.

Round 2

  • Gering defeated Broken Bow 56-24.
  • Sidney defeated Holdrege 39-33.
  • GI Northwest defeated Chadron 65-13.
  • Adams Central defeated Gothenburg 51-27.

Round 3

  • Sidney defeated Broken Bow 38-29.
  • Gering defeated Holdrege 46-36.
  • Adams Central defeated GI Northwest 40-34.
  • Chadron defeated Gothenburg 42-40.

Round 4

  • GI Northwest defeated Gering 50-27.
  • Adams Central defeated Sidney 46-33.
  • Gothenburg defeated Holdrege 39-39.
  • Broken Bow defeated Chadron 42-30.

Round 5

  • Adams Central defeated Gering 43-33.
  • GI Northwest defeated Sidney 45-30.
  • Holdrege defeated Chadron 40-36.
  • Broken Bow defeated Gothenburg 48-36.

Gothenburg Scramble – Broken Bow

Guaranteed 6th place

Match #1 Round 1

Holdrege defeated Broken Bow 43-27

  • 132 – Schylar Campbell (Broken Bow) over Jacob Janssen (Holdrege) Dec 7-2
  • 138 – Braylan Rynearson (Broken Bow) over Mason Marquardt (Holdrege) Dec 6-2
  • 145 – Treven Melroy (Holdrege) over Jack Myers (Broken Bow) Fall 2:30
  • 152 – Sam Holt (Holdrege) over Nick Shada (Broken Bow) Fall 1:08
  • 160 – Cade Kirwan (Holdrege) over Layton Lindner (Broken Bow) Fall 1:17
  • 170 – Damian Smith (Holdrege) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Lathan Duda (Broken Bow) over Deven Anderson (Holdrege) Fall 1:15
  • 195 – Imanol Munoz (Holdrege) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Trent Weak (Holdrege) over Keifer Anderson (Broken Bow) Dec 14-9
  • 285 – Tyler Thomas (Broken Bow) over Connor Fulmer (Holdrege) Fall 0:18
  • 106 – Lane Russell (Broken Bow) over Matt Janssen (Holdrege) TB-1 10-8
  • 113 – Brayden Schmalz (Holdrege) over Wilson Cucul Tzin (Broken Bow) Fall 0:41
  • 120 – Cade Wiese (Holdrege) over Brody Ridder (Broken Bow) Maj 15-1
  • 126 – Casey Faulkenberry (Broken Bow) over Brandon Carpenter (Holdrege) Fall 3:57

Match #2 Round 2

Gering defeated Broken Bow 56-24

  • 138 – Nate Rocheleau (Gering) over Braylan Rynearson (Broken Bow) Fall 0:59
  • 145 – Albert Stone (Gering) over Jack Myers (Broken Bow) Fall 2:41
  • 152 – Keenan Allen (Gering) over Nick Shada (Broken Bow) Fall 2:58
  • 160 – Jacob Awiszus (Gering) over Layton Lindner (Broken Bow) Fall 0:39
  • 170 – Eli Thompson (Gering) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Lathan Duda (Broken Bow) over Taydon Gorsuch (Gering) Fall 3:00
  • 195 – Andrew Mount (Gering) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Keifer Anderson (Broken Bow) over Iziah Blanco (Gering) Fall 1:11
  • 285 – Tyler Thomas (Broken Bow) over Tucker Hixon (Gering) Fall 0:26
  • 106 – Quinton Chavez (Gering) over Treyton Hurlburt (Broken Bow) Fall 0:27
  • 113 – Joseph Barraza (Gering) over Amarion McFarland (Broken Bow) Fall 0:52
  • 120 – Paul Ruff (Gering) over Brody Ridder (Broken Bow) TF 15-0
  • 126 – Casey Faulkenberry (Broken Bow) over Jr Aguilar (Gering) Fall 1:58
  • 132 – Nathaniel Murillo (Gering) over Schylar Campbell (Broken Bow) Dec 7-2

Match #3 Round 3

Sidney defeated Broken Bow 38-29

  • 145 – Jack Myers (Broken Bow) over Deekun Cerenil (Sidney) Dec 8-2
  • 152 – Nick Shada (Broken Bow) over Tristen Whited (Sidney) Fall 2:39
  • 160 – Cauyer Glanz (Sidney) over Layton Lindner (Broken Bow) TF 16-1
  • 170 – Brady Robb (Sidney) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Double Forfeit
  • 195 – Lathan Duda (Broken Bow) over Hunter Ahrendt (Sidney) TF 17-1
  • 220 – Nathan Hofrock (Sidney) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Tyler Thomas (Broken Bow) over Brandon Lock (Sidney) Dec 8-3
  • 106 – Lane Russell (Broken Bow) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Austin Munier (Sidney) over Wilson Cucul Tzin (Broken Bow) Fall 0:14
  • 120 – Julian Maytorena (Sidney) over Brody Ridder (Broken Bow) Fall 2:32
  • 126 – Casey Faulkenberry (Broken Bow) over Jordan Ruiz (Sidney) Fall 1:34
  • 132 – Jacob Peckham (Sidney) over Schylar Campbell (Broken Bow) Dec 5-1
  • 138 – Paul Houser (Sidney) over Braylan Rynearson (Broken Bow) Fall 3:50

Match #4 Consolation Bracket

Broken Bow defeated Chadron 42-30

  • 152 – Rhett Cullers (Chadron) over Nick Shada (Broken Bow) Fall 0:59
  • 160 – Kade Waggener (Chadron) over Layton Lindner (Broken Bow) Fall 0:19
  • 170 – Double Forfeit
  • 182 – Lathan Duda (Broken Bow) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Double Forfeit
  • 220 – Isaiah Beye (Chadron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Tyler Thomas (Broken Bow) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Paige Denke (Chadron) over Treyton Hurlburt (Broken Bow) Fall 1:36
  • 113 – Wilson Cucul Tzin (Broken Bow) over Braden Underwood (Chadron) Fall 0:59
  • 120 – Amarion McFarland (Broken Bow) over Eric Vahrenkamp (Chadron) Fall 2:51
  • 126 – Brody Ridder (Broken Bow) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Casey Faulkenberry (Broken Bow) over Kolby Denke (Chadron) Fall 1:52
  • 138 – Schylar Campbell (Broken Bow) over Chayton Bynes (Chadron) Fall 1:41
  • 145 – Daniel Wellnitz (Chadron) over Jack Myers (Broken Bow) Fall 1:50

Match #5 7th Place Match

Broken Bow defeated Gothenburg 48-36

  • 160 – Riley Baker (Gothenburg) over Layton Lindner (Broken Bow) Fall 1:20
  • 170 – Trenton Peterson (Gothenburg) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Lathan Duda (Broken Bow) over Isaiah Young (Gothenburg) Fall 2:38
  • 195 – Zach Smith (Gothenburg) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Jacob Olson (Gothenburg) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Tyler Thomas (Broken Bow) over Alex Geiser (Gothenburg) Fall 0:18
  • 106 – Treyton Hurlburt (Broken Bow) over John Stanley (Gothenburg) DQ
  • 113 – Wilson Cucul Tzin (Broken Bow) over Carson Stevens (Gothenburg) Fall 4:00
  • 120 – Brody Ridder (Broken Bow) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Casey Faulkenberry (Broken Bow) over Corbyn Sattler (Gothenburg) Fall 0:37
  • 132 – Schylar Campbell (Broken Bow) over Ty Hotz (Gothenburg) Fall 0:26
  • 138 – Braylan Rynearson (Broken Bow) over Brandon Schriner (Gothenburg) Fall 5:20
  • 145 – Corben Libich (Gothenburg) over Jack Myers (Broken Bow) Fall 1:21
  • 152 – Jonah Shimmin (Gothenburg) over Nick Shada (Broken Bow) Fall 4:24
Share:
Comments