Area Youth Have Strong Showing at Smallbore Silhouette Invitational

LINCOLN, Neb. – Twelve-year-old Gavin Carrizales shot the first perfect score in history of the Nebraska Youth Smallbore Silhouette Invitational on Sept. 26 at Pressey Wildlife Management Area south of Broken Bow.  The Scottsbluff sixth-grader hit all 40 silhouette targets to win the championship in just his second year of eligibility.

Area youth also had  a strong showing during the invite.  The Anselmo-Merna team of Cort West, Joel Finney, Troy Kirkpatrick, and Seth Chandler won the school division.  Seth Chandler of Anselmo placed first in “Novice Heavy Scope”.  Dylan Glendy of Broken Bow placed second in “Heavy Scope”.  Matthew Daily of Thedford was third in “Light Iron” and Nathan Kastens of Anselmo was third in the “Unclassified”.

Full results

Individual Awards
State Champion – Gavin Carrizales, Scottsbluff, 40 of 40

High Girl – 1. Danika Bohl, Mitchell, 38; 2. Lilly Hanley, Lincoln, 31; 3. Keiziah Connell, Waterbury, 28

High Boy – 1. Austin Rahmig, McGrew, 39; 2. Wyatt Hebbert, Ashby, 34; 3. Colt Dittbrenner, Beatrice, 31

Class B – 1. Cabe Schluckebier, Seward, 31; 2. Ethan Wooldrik, West Point, 30; 3. Beau Ruskamp, Pender, 28

Light Scope – 1. Evan Oltmans, Beatrice, 26; 2. Sara Thomsen, Pierce, 25; 3. Jaden, Guernsey, Pickrell, 25

Senior Division – 1. Braden Hiser, Seward, 28; 2. Caleb Pobanz, Grand Island, 28; 3. Emily Eilers, Wayne, 28

Unclassified – 1. Nate Kaup, West Point, 30; 2. Caydence Schumacher, Clearwater, 27; 3. Nathan Kastens, Anselmo, 26

Heavy Scope – 1. Andrew Enns, Holmesville, 27; 2. Dylan Glendy, Broken Bow, 26; 3. Andrew Borgelt, Wisner, 26

Junior Division – 1. Carter Anson, Winside, 27; 2. Isaac Enns, Holmesville, 27; 3. Laney Bohl, Mitchell, 27

Light Iron – 1. Tanner Kudera, Battle Creek, 12; 2. Braeden Anderson, Gothenburg, 12; 3. Matthew Dailey, Thedford, 12

Best Novice – Tristan Connell, Waterbury, 17

Novice Light Scope – 1. Gage Andersen, Gothenburg, 16

Novice Heavy Scope – 1. Seth Chandler, Anselmo, 14

Team Awards
Overall High Score – Western Nebraska 4-H Team (Austin Rahmig, Danika Bohl, Gavin Carrizales, Laney Bohl), 144 of 160

4-H Division – 1. Cuming County Sharpshooters (Andrew Borgelt, Beau Ruskamp, Ethan Wooldrik, Nate Kaup), 114 of 160; 2. Homestead 4-H No. 1, 108; 3. Wayne County Sharp Shooters, 106

School Division – 1. Anselmo-Merna (Cort West, Joel Finney, Troy Kirkpatrick, Seth Chandler), 83 of 160; 2. Missed Again, 49; 3. Litchfield No. 1, 37

Open Division – 1. The Misfits (Braden Hiser, Cabe Schluckebier, Kyle Rote, Wyatt Hebbert), 117 of 160; 2. Brandon’s Angles, 104; 3. Team G & K, 91

Share:
Comments