Sub District Volleyball Pairings Released

The Nebraska Schools Activities Association has released the pairings and brackets for sub-district volleyball which begins Monday, October 26th.  Broken Bow will be the top seed in the C1-10 sub district and will host the tournament.  Broken Bow will play on Monday against the winner of Valentine / Ainsworth.  The other opening round game features Ord against O’Neill with the winners of Monday’s games meeting one another for the sub district title on Tuesday (October 27th).

Ansley/Litchfield is the top seed in the D1-10 sub district and will face Sandhills Valley on Monday.  The winner will advance to Tuesday’s sub final and meet the winner of Anselmo-Merna vs. Maxwell.

All Broken Bow matches from the C1-10 sub district tournament will be broadcast on KCNI 1280 AM / 96.3 FM and kcni1280.com.  All matches from the D1-10 sub district tournament will be broadcast on KBBN 95.3 FM and kbbn.com

South Loup is the top seed for the C2-11 sub district tournament and will host games in Callaway beginning Monday.  The Lady Bobcats will open with Sutherland with the winner advancing to the sub final to play the winner of Hi-Line and Perkins County.

Arcadia/Loup City is the #5 seed in the C2-9 sub district and will play Ravenna on Monday with the winner advancing out to play the top seed Fullerton.

Twin Loup is the #2 seed in the D2-6 sub district and will open play against the #3 seed Stuart on Monday.  The winner will advance to Tuesday’s sub final against the winner of Chambers Wheeler Central and St. Mary’s.  CWC is the top seed

SEM is the #3 seed in the D2-8 sub district tournament and will play Loomis in the opening round with the winner advancing to the sub district final on Tuesday.  Bertrand will host the sub district as the top seed and will open play against Brady.

Mullen is the top seed in the D2-10 sub.  Mullen will play the winner of Sandhills/Thedford and Hyannis on Monday.  The other opening round matchup will feature Arthur County against Paxton.  Monday’s winners will play Tuesday for the sub district title.

C1-10 SUB BRACKET

C2-9 SUB BRACKET

C2-11 SUB BRACKET

D1-10 SUB BRACKET

D2-6 SUB BRACKET

D2-8 SUB BRACKET

D2-10 SUB BRACKET

 

 

Share:
Comments