Ravenna Wins Burwell Dual Tournament

Ravenna won the Burwell dual wrestling tournament held Friday. Ravenna defeated Burwell in the championship dual 58-12. Ansley/Litchfield finished third winning over Anselmo-Merna in the third place dual 42-36. In other duals, Anselmo-Merna picked up wins against Elgin Public Pope John 42-18 and Overton 51-12 but lost to Burwell 33-27. Ansley/Litchfield defeated North Central 36-30 but lost to Ravenna 48-24. Burwell defeated Overton 41-24, defeated Elgin Public Pope John 58-18, and defeated AM 33-27.

Full Results of area teams listed below

Burwell Dual Tournament – Burwell

Guaranteed 2nd place

Match #1 Round 1

Burwell defeated Overton 41-24

  • 106 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  • 113 – Austin Kennicutt (Overton) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  • 126 – Dominic Kyle (Overton) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Hays Jensen (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Cinch Kiger (Overton) over Cooper Phillipps (Burwell) Fall 2:40
  • 145 – Tell Jensen (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152 – Cody Mayfield (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  • 170 – Hagen Hodges (Burwell) over Dylan Pooschke (Overton) TF 15-0
  • 182 – Jace Ostrom (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Alex Gideon (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Tyler Dawe (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Dalton Carlson (Overton) over Hunter Mayfield (Burwell) Fall 1:18

Match #2 Round 2

Burwell defeated Elgin/Pope John 58-18

  • 113 – Carter Beckman (Elgin/Pope John) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Kali Dworak (Elgin/Pope John) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Triston Moses (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Cooper Phillipps (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Hays Jensen (Burwell) over Dylon Parks (Elgin/Pope John) Fall 1:22
  • 145 – Tell Jensen (Burwell) over Thomas Warnke (Elgin/Pope John) Maj 9-0
  • 152 – Cody Mayfield (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 – Isabella Smidt (Elgin/Pope John) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Hagen Hodges (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Jace Ostrom (Burwell) over Samuel Hemenway (Elgin/Pope John) Fall 0:26
  • 195 – Alex Gideon (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Tyler Dawe (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Hunter Mayfield (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)

Match #3 Round 3

Burwell defeated Anselmo-Merna 33-27

  • 120 – Double Forfeit
  • 126 – Triston Moses (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Hays Jensen (Burwell) over Jadon Wells (Anselmo-Merna) Dec 3-0
  • 138 – Bryce Schmidt (Anselmo-Merna) over Jaxson Thoene (Burwell) Fall 1:40
  • 145 – Tyce Porter (Anselmo-Merna) over Tell Jensen (Burwell) Dec 12-6
  • 152 – Zane Kreikemeier (Anselmo-Merna) over Cody Mayfield (Burwell) Dec 5-1
  • 160 – Double Forfeit
  • 170 – Hagen Hodges (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Jace Ostrom (Burwell) over Sebastian Younes (Anselmo-Merna) Fall 0:40
  • 195 – Sid Miller (Anselmo-Merna) over Alex Gideon (Burwell) Dec 5-3
  • 220 – Tyler Dawe (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Hunter Mayfield (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Tristan Olson (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Zane Druery (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 1st Place Match

Ravenna defeated Burwell 58-12

  • 126 – Caden Larsen (Ravenna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Hays Jensen (Burwell) over Chase Rager (Ravenna) Fall 3:25
  • 138 – Samuel King (Ravenna) over Cooper Phillipps (Burwell) Fall 3:31
  • 145 – Quenton Ackley (Ravenna) over Tell Jensen (Burwell) Fall 3:44
  • 152 – Hunter Douglas (Ravenna) over Cody Mayfield (Burwell) Fall 0:23
  • 160 – Payton Reisbeck (Ravenna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Owen Woodward (Ravenna) over Hagen Hodges (Burwell) Maj 11-0
  • 182 – Jesse Drahota (Ravenna) over Jace Ostrom (Burwell) Dec 5-4
  • 195 – Alex Gideon (Burwell) over Devin Fisher (Ravenna) Fall 3:57
  • 220 – Tristen Ruzicka (Ravenna) over Tyler Dawe (Burwell) Fall 0:46
  • 285 – Thomas Psota (Ravenna) over Hunter Mayfield (Burwell) Dec 3-0
  • 106 – Garrett Wedemeyer (Ravenna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Double Forfeit
  • 120 – Clayton Wedemeyer (Ravenna) over Unknown (Unattached) Forf

 

Burwell Dual Tournament – Anselmo-Merna

Guaranteed 4th place

Match #1 Round 1

Anselmo-Merna defeated Elgin/Pope John 42-18

  • 106 – Tristan Olson (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Carter Beckman (Elgin/Pope John) over Zane Druery (Anselmo-Merna) Fall 1:31
  • 120 – Kali Dworak (Elgin/Pope John) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  • 132 – Jadon Wells (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Bryce Schmidt (Anselmo-Merna) over Dylon Parks (Elgin/Pope John) Fall 1:12
  • 145 – Tyce Porter (Anselmo-Merna) over Thomas Warnke (Elgin/Pope John) Fall 2:34
  • 152 – Zane Kreikemeier (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  • 170 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  • 182 – Samuel Hemenway (Elgin/Pope John) over Sebastian Younes (Anselmo-Merna) Fall 3:20
  • 195 – Sid Miller (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Cody Miller (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)

Match #2 Round 2

Anselmo-Merna defeated Overton 51-12

  • 113 – Zane Druery (Anselmo-Merna) over Austin Kennicutt (Overton) Fall 2:54
  • 120 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  • 126 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  • 132 – Jadon Wells (Anselmo-Merna) over Dominic Kyle (Overton) Fall 2:45
  • 138 – Bryce Schmidt (Anselmo-Merna) over Cinch Kiger (Overton) Dec 6-2
  • 145 – Tyce Porter (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152 – Zane Kreikemeier (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  • 170 – Dylan Pooschke (Overton) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Sebastian Younes (Anselmo-Merna) over Joshua Henry (Overton) Fall 2:36
  • 195 – Sid Miller (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Cody Miller (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Dalton Carlson (Overton) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Tristan Olson (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3

Burwell defeated Anselmo-Merna 33-27

  • 120 – Double Forfeit
  • 126 – Triston Moses (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Hays Jensen (Burwell) over Jadon Wells (Anselmo-Merna) Dec 3-0
  • 138 – Bryce Schmidt (Anselmo-Merna) over Jaxson Thoene (Burwell) Fall 1:40
  • 145 – Tyce Porter (Anselmo-Merna) over Tell Jensen (Burwell) Dec 12-6
  • 152 – Zane Kreikemeier (Anselmo-Merna) over Cody Mayfield (Burwell) Dec 5-1
  • 160 – Double Forfeit
  • 170 – Hagen Hodges (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Jace Ostrom (Burwell) over Sebastian Younes (Anselmo-Merna) Fall 0:40
  • 195 – Sid Miller (Anselmo-Merna) over Alex Gideon (Burwell) Dec 5-3
  • 220 – Tyler Dawe (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Hunter Mayfield (Burwell) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Tristan Olson (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Zane Druery (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 3rd Place Match

Ansley/Litchfield defeated Anselmo-Merna 42-36

  • 126 – David Lewis (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Jadon Wells (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Bryce Schmidt (Anselmo-Merna) over Dillon Stark (Ansley/Litchfield) Fall 1:17
  • 145 – Tyce Porter (Anselmo-Merna) over Chase Racicky (Ansley/Litchfield) Fall 1:40
  • 152 – Zane Kreikemeier (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 – Gavin Cole (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Collin Arehart (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Hunter Arehart (Ansley/Litchfield) over Sebastian Younes (Anselmo-Merna) Fall 0:41
  • 195 – Kolby Larson (Ansley/Litchfield) over Sid Miller (Anselmo-Merna) Fall 2:38
  • 220 – Gavin Barela (Ansley/Litchfield) over Cody Miller (Anselmo-Merna) Fall 1:55
  • 285 – Pacen Trent (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Tristan Olson (Anselmo-Merna) over Owen Hartman (Ansley/Litchfield) Fall 1:30
  • 113 – Zane Druery (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Double Forfeit

 

Burwell Dual Tournament – Ansley/Litchfield

Guaranteed 3rd place

Match #1 Round 1

Ravenna defeated Ansley/Litchfield 48-24

  • 106 – Garrett Wedemeyer (Ravenna) over Owen Hartman (Ansley/Litchfield) Fall 3:19
  • 113 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
  • 120 – Clayton Wedemeyer (Ravenna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Caden Larsen (Ravenna) over David Lewis (Ansley/Litchfield) Fall 1:47
  • 132 – Chase Rager (Ravenna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Dillon Stark (Ansley/Litchfield) over Keagan Brodersen (Ravenna) Fall 3:26
  • 145 – Quenton Ackley (Ravenna) over Chase Racicky (Ansley/Litchfield) Fall 3:15
  • 152 – Hunter Douglas (Ravenna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 – Payton Reisbeck (Ravenna) over Collin Arehart (Ansley/Litchfield) Dec 8-7
  • 170 – Hunter Arehart (Ansley/Litchfield) over Owen Woodward (Ravenna) Fall 1:27
  • 182 – Jesse Drahota (Ravenna) over Cooper Slingsby (Ansley/Litchfield) Dec 12-8
  • 195 – Kolby Larson (Ansley/Litchfield) over Devin Fisher (Ravenna) Fall 0:54
  • 220 – Gavin Barela (Ansley/Litchfield) over Tristen Ruzicka (Ravenna) Fall 2:42
  • 285 – Thomas Psota (Ravenna) over Pacen Trent (Ansley/Litchfield) Fall 0:40

Match #2 Round 2

Ansley/Litchfield received a Bye

Match #3 Round 3

Ansley/Litchfield defeated North Central 36-30

  • 120 – Double Forfeit
  • 126 – Double Forfeit
  • 132 – Zach Dickau (North Central) over David Lewis (Ansley/Litchfield) Fall 0:41
  • 138 – Benjamin Klemesrud (North Central) over Dillon Stark (Ansley/Litchfield) Fall 1:18
  • 145 – Benjamin Klemesrud (North Central) over Chase Racicky (Ansley/Litchfield) Fall 2:42
  • 152 – Payton Ebert (North Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 – Collin Arehart (Ansley/Litchfield) over Levi Lewis (North Central) Inj 1:47
  • 170 – Hunter Arehart (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Cooper Slingsby (Ansley/Litchfield) over Beau Kaufman (North Central) Fall 0:37
  • 195 – Kolby Larson (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Gavin Barela (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Pacen Trent (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Tristen Krueger (North Central) over Owen Hartman (Ansley/Litchfield) Fall 4:38
  • 113 – Double Forfeit

Match #4 3rd Place Match

Ansley/Litchfield defeated Anselmo-Merna 42-36

  • 126 – David Lewis (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Jadon Wells (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Bryce Schmidt (Anselmo-Merna) over Dillon Stark (Ansley/Litchfield) Fall 1:17
  • 145 – Tyce Porter (Anselmo-Merna) over Chase Racicky (Ansley/Litchfield) Fall 1:40
  • 152 – Zane Kreikemeier (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 – Gavin Cole (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Collin Arehart (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Hunter Arehart (Ansley/Litchfield) over Sebastian Younes (Anselmo-Merna) Fall 0:41
  • 195 – Kolby Larson (Ansley/Litchfield) over Sid Miller (Anselmo-Merna) Fall 2:38
  • 220 – Gavin Barela (Ansley/Litchfield) over Cody Miller (Anselmo-Merna) Fall 1:55
  • 285 – Pacen Trent (Ansley/Litchfield) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Tristan Olson (Anselmo-Merna) over Owen Hartman (Ansley/Litchfield) Fall 1:30
  • 113 – Zane Druery (Anselmo-Merna) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Double Forfeit
Share:
Comments