Majesta Valasek Named to GI Independent “All Heartland Super Squad” Volleyball Team

The Grand Island Independent has released its “All Heartland” volleyball selections for the 2019 season.  Broken Bow’s Majesta Valasek was named to the “All Heartland Super Squad”.  Valasek finished the season with 457 kills and 310 digs as Broken Bow qualified for the state tournament where they placed 4th and finished with 33 wins.  The following is an excerpt from the Independent’s write up on Valasek

Broken Bow coach Skylar Morris said Valasek worked hard to reach her potential.
“She had an outstanding year for us,” Morris said. “She found a way to make herself a threat this year, both offensively and defensively.”
Morris said Valasek felt some pressure during her junior year after being the second main attacker her sophomore year. This year she was comfortable being the main attacker for the Indians.
“Last year was new to her because she had to be the one the ball was going to be set to the most,” Morris said. “She was a lot more comfortable with her role on the team this year and knew what was expected from her teammates.”
Valasek finished her career with a school-record 1,114 kills. She also had 1,089 digs, 597 career receptions and 429 service points.

Arcadia/Loup City’s Nadia Van Slyke was selected to the “All Heartland” third team. Van Slyke helped lead the Rebels to the state tournament and finished the season with 122 kills and 830 set assists

Grand Island Independent All Heartland Teams

Super Squad
Tori Thomas – Hastings St. Cecilia
Majesta Valasek – Broken Bow
Josie Jakubowski – St. Paul
Avery Kalvoda – GICC
Elayna Holcomb – Centura
Paige Lukaseiwicz – St Paul

2nd team
Grace Langemeier – NE Christian
Whitney Brown – Northwest
Katherine Hamburger – Hastings St Cecilia
Hanna Plumbtree – Fullerton
Brooke Poppert – St. Paul
Olivia Poppert – St. Paul
Kate McFarland – GICC

3rd team
Caitlyn Scott – Adams Central
Lauren Hauser – Northwest
Cassidy Tompkin – Giltner
Gracie Woods – GICC
Makenna Asher – Hastings St. Cecilia
Nadia Van Slyke – Arcadia/Loup City
Cassidy Knust – Aurora

4th team
Haley Schram – Hastings
Teegan Hansel – St. Paul
Vanessa Wood – Central Valley
Chloe Cloud – GICC
Rhianna Wilhelm – Heartland
Hannah Preissler – Giltner
Carly Norlen – Hastings

Honorable Mention
ADAMS CENTRAL: Jessica Babcock, So..; ANSLEY/LITCHFIELD: Karlee Stunkel, Sr.; Laney Stunkel, Sr.; Brianna Ryan, Sr.; Carli Bailey, So.; ARCADIA/LOUP CITY: Capri Dethlefs, Sr.; Calli Bauer, Sr.; Mariah Markus, Sr.; Creighton Harrington, Sr.; AURORA: Paxtyn Dummer, Sr.; Kassidy Hudson, Jr.; Raina Cattau, Jr.; Grace Pohlman, Sr.; Jaylee Schuster, Jr.; BOONE CENTRAL/NEWMAN GROVE: Caitlin Nelson, Sr.; Natalee Luettel, Sr.; Marysa Duerksen, Jr.; Paige Nelson, Jr.; BROKEN BOW: Kailyn Scott, So.; Madison Neely, Sr.; Kya Scott, So.; BURWELL: Anna Gideon, Sr.; Jenna Schott, So.; Carlie Helgoth, Jr.; Hayley Hughes, Sr.; Hanna Huffman, Sr.; CENTRAL CITY: Jade Erickson, Jr.; Jessica Ohlman, Sr.; Jacey Eberle, Sr.; Rylie Young, Sr.; CENTRAL VALLEY: Neligh Poss, So.; Ashlyn Wright, Jr.; Kensey Wadas, Sr.; CENTURA Amber Baldwin, Sr.; Jadyn Gentleman, Sr.; Sydney Davis, Fr.; Taya Christensen, Fr.; CROSS COUNTY: Cortlyn Schaefer, Jr.; Amanda Giannou, Sr.; Erica Stratman, Jr.; Katie Kopetzky, Sr.: Chloe Sandell, So.; DONIPHAN-TRUMBULL: Madison Shimmin, Jr.; Maddie Smith, Sr.; Sophie Fitch, So.; FULLERTON: Jordan Plumbtree, So.; Josie Sonderup, Jr.; Teagan Gonsior, Fr.; GILTNER: Sydney Janzen, Sr.; Amanda Whisenand, Sr.; GRAND ISLAND: Emma Hilderbrand, Sr.; Tori Hale, Sr.; Anna McCoy, Sr.; Grace Johnson, Sr.; GRAND ISLAND CENTRAL CATHOLIC: Lauryn Willman, Sr.; Allison Kalvoda, Sr.; Courtney Toner, Sr.; Haily Asche, Jr.; GRAND ISLAND NORTHWEST: Macey Bosard, So.; Ellie Apfel, Jr.; Sophia McKinney, So.; HAMPTON: Lydia Dose, Sr.; Lexie Wolinski, Jr.; Rorie Loveland, Jr.; HASTINGS: Brooke Aspen, Sr.; Dacey Sealey, Jr.; HASTINGS ST. CECILIA: Chloe McCauley, Sr.; Addie Kirkegaard, So.; Erin Sheehy, So.; Jill Parr, So.; HEARTLAND: Allison Kroeker, Sr.; Kalea Wetjen, Sr.; HEARTLAND LUTEHRAN: Carli Maier, Sr.; Mollie Bexten, Sr.; Brianna VanBibber, Sr.; HIGH PLAINS: Brooke Bannister, Jr.; Brianna Wilshusen, Jr.; Lindsi Hughes, Sr.; Kenna Morris, Sr.; KENESAW: Stefanie Andserson, Sr.; Rylee Legg, So.; Cassidy Gallagher, So.; Savannah Williams, NEBRASKA CHRISTIAN: Molly Griess, So.; Tabitha Seip, So.; Kendyl Jividen, Sr.; Ord: Megan Benton, Jr.; Abbi Stethem, Jr.; Halie Jacobs, Sr.; RAVENNA: Morgan Fiddelke, Fr.; Jessica McKeon, Sr.; Ashlyn Fiddelke, Jr.; Brooklin Cox, So.; Callie Coulter, Jr.; SHELTON: Jadyn Branson, Sr.; Makenna Willis, Fr.; Alia Gomez, Fr.; TWIN RIVER: Marissa Morris, Sr.; WOOD RIVER: Ashley Packer, Sr.; Baylie Codner, Jr.; Jenna Rauert, So.; Lauren Thorp, Sr.

Share:
Comments