Broken Bow Claims SWC Wrestling Tournament Title

The Broken Bow wrestling team brought home the Southwest Conference tournament championship Friday. The Indians won the team title with 185 points. Gothenburg was runner-up with 160.5 points, Valentine was third with 146, and Cozad was fourth with 121 points. Claiming individual titles for Broken Bow on the day were Joel Myers at 152 lbs. and Isaac Dodge at 182 lbs. Final individual results are listed below.

106

Guaranteed Places
1st Place – Chris Williams of Valentine
2nd Place – Hunter Heath of Minden
3rd Place – Trey Garey of Broken Bow
4th Place – Tanner Ostrander of Ogallala

1st Place Match
Chris Williams (Valentine) 29-2, Fr. over Hunter Heath (Minden) 37-6, Fr. (Fall 0:53)

3rd Place Match
Trey Garey (Broken Bow) 24-11, Fr. over Tanner Ostrander (Ogallala) 23-17, So. (MD 9-0)

113

Guaranteed Places
1st Place – Jeremy Larson of Gothenburg
2nd Place – Casey Faulkenberry of Broken Bow
3rd Place – Trevor Felber of McCook
4th Place – Lazaro Perez of Ogallala

1st Place Match
Jeremy Larson (Gothenburg) 34-10, Fr. over Casey Faulkenberry (Broken Bow) 43-2, Fr. (Fall 5:56)

3rd Place Match
Trevor Felber (McCook) 13-11, Jr. over Lazaro Perez (Ogallala) 18-23, So. (Dec 7-2)

120

Guaranteed Places
1st Place – Gage Krolikowski of Valentine
2nd Place – Jace Russman of Cozad
3rd Place – Carson Richards of McCook
4th Place – Spencer Gaffney of Broken Bow

1st Place Match
Gage Krolikowski (Valentine) 31-1, So. over Jace Russman (Cozad) 35-8, Jr. (Dec 8-2)

3rd Place Match
Carson Richards (McCook) 27-13, So. over Spencer Gaffney (Broken Bow) 39-5, Jr. (MD 12-2)

126

Guaranteed Places
1st Place – Gage Stokey of Ogallala
2nd Place – Patrick Powers of Broken Bow
3rd Place – Will Mannel of Gothenburg
4th Place – Tate Felber of McCook

1st Place Match
Gage Stokey (Ogallala) 36-10, Fr. over Patrick Powers (Broken Bow) 40-5, So. (Dec 4-0)

3rd Place Match
Will Mannel (Gothenburg) 19-17, Sr. over Tate Felber (McCook) 10-9, Fr. (Dec 2-0)

132

Guaranteed Places
1st Place – Jordan Kelber of Valentine
2nd Place – Wyatt Hotz of Gothenburg
3rd Place – Austin Cole of Broken Bow
4th Place – Mason Bales of McCook

1st Place Match
Jordan Kelber (Valentine) 32-1, Sr. over Wyatt Hotz (Gothenburg) 34-10, Jr. (MD 15-6)

3rd Place Match
Austin Cole (Broken Bow) 20-15, So. over Mason Bales (McCook) 7-25, So. (Fall 0:38)

138

Guaranteed Places
1st Place – Blake Hoffmaster of Cozad
2nd Place – Dawson Holsten of Minden
3rd Place – Noah Larson of Gothenburg
4th Place – Steven Young of Valentine

1st Place Match
Blake Hoffmaster (Cozad) 14-5, Jr. over Dawson Holsten (Minden) 26-7, Sr. (Fall 5:04)

3rd Place Match
Noah Larson (Gothenburg) 32-16, Sr. over Steven Young (Valentine) 4-7, Sr. (TF-1.5 3:08 (18-3))

145

Guaranteed Places
1st Place – Chase Olson of Valentine
2nd Place – Cole Ulmer of Broken Bow
3rd Place – Hunter Baker of Gothenburg
4th Place – Fabian Chacon of Cozad

1st Place Match
Chase Olson (Valentine) 33-8, So. over Cole Ulmer (Broken Bow) 37-8, Jr. (Dec 6-4)

3rd Place Match
Hunter Baker (Gothenburg) 20-25, Sr. over Fabian Chacon (Cozad) 19-18, Sr. (Dec 2-1)

152

Guaranteed Places
1st Place – Joel Myers of Broken Bow
2nd Place – Landon Towne of McCook
3rd Place – Brock Skinner of Ogallala
4th Place – Nathan Smock of Cozad

1st Place Match
Joel Myers (Broken Bow) 40-2, Sr. over Landon Towne (McCook) 14-18, So. (Fall 1:32)

3rd Place Match
Brock Skinner (Ogallala) 30-16, So. over Nathan Smock (Cozad) 13-8, Sr. (Dec 3-1)

160

Guaranteed Places
1st Place – Caleb Long of Valentine
2nd Place – Lathan Duda of Broken Bow
3rd Place – Conner Wescoat of Cozad
4th Place – Brennan Seitsinger of Gothenburg

1st Place Match
Caleb Long (Valentine) 32-2, Jr. over Lathan Duda (Broken Bow) 36-10, Fr. (MD 13-1)

3rd Place Match
Conner Wescoat (Cozad) 26-10, So. over Brennan Seitsinger (Gothenburg) 16-23, Jr. (Fall 3:47)

170

Guaranteed Places
1st Place – Donald Stephen of Valentine
2nd Place – Garrett Savick of Cozad
3rd Place – Kody Hahn of McCook
4th Place – Vincent Nichols of Gothenburg

1st Place Match
Donald Stephen (Valentine) 29-2, Sr. over Garrett Savick (Cozad) 28-15, Sr. (MD 12-3)

3rd Place Match
Kody Hahn (McCook) 11-11, Jr. over Vincent Nichols (Gothenburg) 15-23, Jr. (SV-1 7-5)

182

Guaranteed Places
1st Place – Isaac Dodge of Broken Bow
2nd Place – Zane Platter of Gothenburg
3rd Place – Taylor Yancy of Cozad
4th Place – Lane McGinley of Valentine

1st Place Match
Isaac Dodge (Broken Bow) 22-19, Sr. over Zane Platter (Gothenburg) 20-8, Sr. (Inj. 2:55)

3rd Place Match
Taylor Yancy (Cozad) 24-22, Sr. over Lane McGinley (Valentine) 24-10, Jr. (Fall 1:59)

195

Guaranteed Places
1st Place – Noah Gugelman of Gothenburg
2nd Place – James (Jimmy) Ryan of Ogallala
3rd Place – Colton Duda of Broken Bow
4th Place – Conner Jackman of Ainsworth

1st Place Match
Noah Gugelman (Gothenburg) 32-6, Sr. over James (Jimmy) Ryan (Ogallala) 26-18, Sr. (Fall 0:55)

3rd Place Match
Colton Duda (Broken Bow) 27-18, Jr. over Conner Jackman (Ainsworth) 19-17, So. (Fall 3:46)

220

Guaranteed Places
1st Place – Kaleb Taylor of McCook
2nd Place – Treyvon Brooks of Broken Bow
3rd Place – Ryan Christensen of Ogallala
4th Place – Cade Stott of Cozad

1st Place Match
Kaleb Taylor (McCook) 14-0, Sr. over Treyvon Brooks (Broken Bow) 34-7, Jr. (Fall 2:53)

3rd Place Match
Ryan Christensen (Ogallala) 25-14, Sr. over Cade Stott (Cozad) 19-19, So. (Dec 5-1)

285

Guaranteed Places
1st Place – Pat Hudson of Gothenburg
2nd Place – Drew Drake of Broken Bow
3rd Place – Josh Stallbaumer of Cozad
4th Place – Hunter Cunningham of McCook

1st Place Match
Pat Hudson (Gothenburg) 27-7, Sr. over Drew Drake (Broken Bow) 30-12, Jr. (Fall 1:39)

3rd Place Match
Josh Stallbaumer (Cozad) 29-14, Jr. over Hunter Cunningham (McCook) 12-26, Jr. (MD 13-1)

Share:
Comments