Broken Bow Cross Country Team starts season at Cozad Invite

The Broken Bow cross country team began its season Saturday (9/2) at the Cozad Invite. The girls team champion was Holdrege with Hastings finishing 2nd and Ogallala 3rd. Lucia McKeag of Ogallala was the individual champion in a winning time of 19:45.01. Lexie Foster was the top finisher for Broken Bow. Foster had the 4th best time at 20:30.09. Kate Fox of Broken Bow placed 16th in a time of 21:56.52. On the boys side, the team champion was Holdrege with Hastings finishing 2nd and McCook was 3rd. The individual champion was Jack Lindgren of Ogallala in a time of 16:48.33. Lane Russell was the top Broken Bow finisher. Russell had the 27th fastest time at 18:34.23. Broken Bow will host the Indian invitational on Saturday at the Broken Bow Country Club.

Listed below are the complete results from the Cozad Invite:

Cozad Cross Country Invitational
Cozad Country Club, Cozad, NE
September 2, 2017 – 5K

GIRLS TEAM RESULTS
—————————————————————————

1. 51 Holdrege
========================================
1) 3 Baylee Barnett SR 20:23.80
2) 11 Kenzie Hurlbert SO 21:12.75
3) 17 Lacy Biltoft FR 21:57.47
4) 20 Jirsie Klein SO 22:17.39
5) ( 23) Caylin McCormick SR 22:31.79
6) ( 35) Cassidy Newth JR 23:26.64

2. 63 Hastings
========================================
1) 8 Madison Douglas JR 20:56.04
2) 14 Chelsey Espinosa FR 21:45.38
3) 15 Becky Plugge JR 21:49.63
4) 26 Gilliyan Hueske SO 22:50.44
5) ( 27) Emma Mays SR 22:53.02
6) ( 30) Amber Pavelka SR 23:20.89

3. 72 Ogallala
========================================
1) 1 Lucia McKeag JR 19:45.01
2) 2 Miah Hoppens FR 20:04.80
3) 31 Destiny Holtusen 9 23:22.66
4) 38 Mira Svoboda JR 23:41.55
5) ( 43) Jordyn Kendel JR 24:07.15
6) ( 64) Tory Dehning SR 26:34.59

4. 78 Cozad High School
========================================
1) 13 Natalie Engel JR 21:43.61
2) 19 Megan Burkholder SO 22:15.93
3) 21 Margaret McGinnis JR 22:25.12
4) 25 Ashley Burkholder SR 22:45.66
5) ( 67) Ahnika Svajgr SO 28:08.36

5. 81 St Pat’s North Platte
========================================
1) 5 Genna Blakely 9 20:32.48
2) 9 Kelsey Folchert JR 21:00.52
3) 18 Gracie Rippen JR 22:12.33
4) 49 Libby Calhoun SR 24:22.29
5) ( 62) Ashley Dye SO 26:18.15
6) ( 63) Olivia Lynch SO 26:30.64

6. 94 Milford
========================================
1) 6 Ashley Kroese SO 20:43.78
2) 22 Madelyn Mullet FR 22:30.76
3) 32 Abbie McGuire FR 23:23.23
4) 34 Ashleigh Baker SR 23:26.03
5) ( 56) Alayna Piening FR 25:31.87
6) ( 57) Katie Patton JR 25:36.04

7. 101 Broken Bow High School
========================================
1) 4 Lexie Foster SR 20:30.09
2) 16 Kate Fox SR 21:56.52
3) 33 Judith Hilera SR 23:24.36
4) 48 McKenna Palmer FR 24:22.05
5) ( 52) Josie Bailey SR 24:52.27
6) ( 68) Isela Tercero FR 28:20.98

8. 138 Grand Island
========================================
1) 10 Guadalupe Hernandez FR 21:10.52
2) 28 Cheetsos Ashtyn SO 22:53.77
3) 47 Veronica Toledo JR 24:18.39
4) 53 Madison Weiland FR 24:54.19
5) ( 61) Erin Brockmeier SO 26:00.36
6) ( 66) Raquel Gonzalez JR 27:11.69

9. 139 North Platte Public
========================================
1) 24 Hunter Rathjen JR 22:41.78
2) 36 Jori Rodgers SO 23:34.81
3) 39 Olivia Redhouse JR 23:51.25
4) 40 Emily Evans SO 24:04.35
5) ( 41) Kathy Mathieu SR 24:04.63
6) ( 60) Kaleigh Miller JR 25:58.00

10. 142 McCook
========================================
1) 12 Elsi Rodewald SO 21:29.70
2) 29 Megan Hodgson FR 23:16.36
3) 50 Mackenzie Larson JR 24:33.47
4) 51 Bethany Vogel SR 24:43.57
5) ( 54) Mollie Tate JR 24:57.24
6) ( 58) Kerrigan Burns FR 25:45.11

11. 168 Grand Island Northwest
========================================
1) 37 Sara Kruse JR 23:39.66
2) 42 Gabby Stump JR 24:05.38
3) 44 Emily Panowicz JR 24:08.96
4) 45 Gentry Fisher SO 24:13.82
5) ( 46) Allizae Rodenbaugh JR 24:15.02
6) ( 55) Amy Carlson JR 25:24.29

12. 200 Maxwell
========================================
1) 7 Tahjzha Botts FR 20:52.80
2) 59 Jamie Ochsner JR 25:50.21
3) 65 Angel Taylor FR 26:36.37
4) 69 Ellie Madsen SO 28:34.19

—————————————————————————
Cozad Cross Country Invitational
Cozad Country Club, Cozad, NE
September 2, 2017 – 5K

BOYS TEAM RESULTS
—————————————————————————

1. 19 Holdrege
========================================
1) 2 Tyler Peterson JR 16:59.99
2) 3 Trevor Matousek SR 17:10.65
3) 4 Gavin Klein SR 17:18.33
4) 10 Caden Erickson JR 17:39.88
5) ( 16) Grant Engel JR 17:50.08
6) ( 32) Jackson Hilyard SO 18:49.96

2. 41 Hastings
========================================
1) 6 Thomas Kerr SR 17:28.08
2) 8 Seth Simonson SR 17:29.97
3) 13 Danny Vuong JR 17:44.69
4) 14 Isaiah Brant JR 17:47.90
5) ( 15) Nick Lewis SR 17:48.14
6) ( 17) Ryker Vanbrocklin JR 17:56.84

3. 53 McCook
========================================
1) 5 Riley Mai JR 17:23.14
2) 9 Steven Hinze SR 17:38.75
3) 18 Isaac Hegwood JR 18:09.83
4) 21 T.J. Renner SO 18:12.58
5) ( 25) Eric Graff SO 18:20.79
6) ( 34) Carson Richards SO 18:57.02

4. 74 Grand Island
========================================
1) 11 Jacob Kosmicki SO 17:40.47
2) 19 Marc Ulloa JR 18:12.14
3) 20 David Perez JR 18:12.47
4) 24 Dylan Hartford SO 18:20.57
5) ( 30) Sterling Gappa JR 18:47.80
6) ( 31) Jerome Silva FR 18:49.06

5. 109 Ogallala
========================================
1) 1 Jack Lindgren SR 16:48.33
2) 23 Zac Burnside JR 18:15.38
3) 42 Blake Wyatt FR 19:11.43
4) 43 Rowan Queen FR 19:12.09
5) ( 54) Badon Schmer SO 19:47.30
6) ( 58) Gage Stokey FR 20:03.78

6. 110 Grand Island Northwest
========================================
1) 7 Trevor Fisher SO 17:29.93
2) 28 Caleb Harb SO 18:37.57
3) 29 Jeremiah Ivers SR 18:45.36
4) 46 Justin Hiser JR 19:13.35
5) ( 47) Colby Harb SO 19:15.60
6) ( 51) Carson Holliday JR 19:29.50

7. 142 Cozad High School
========================================
1) 22 Gabe Estrada SO 18:15.34
2) 35 Jace Russman JR 18:59.59
3) 36 Austin Werner SO 19:00.38
4) 49 Joey Orellana FR 19:27.02
5) ( 50) Connor Geiger JR 19:27.38
6) ( 62) Garrett Savick SR 20:31.82

8. 156 Kearney High
========================================
1) 33 Max Swails SR 18:52.42
2) 38 Jac Marchand SR 19:01.71
3) 40 James Smith SR 19:03.20
4) 45 Hunter Suchsland SR 19:13.12
5) ( 68) Ethan Lawrence FR 21:00.68
6) ( 71) Braylen Luke SR 21:05.45

9. 157 Broken Bow High School
========================================
1) 27 Lane Russell SO 18:34.23
2) 37 Garrett Phillips SO 19:01.42
3) 41 Brandon Hilera FR 19:08.51
4) 52 Jared Kahnk JR 19:44.38
5) ( 55) Ryan Beck JR 19:51.67
6) ( 63) Traiven Campbell SO 20:32.81

10. 177 North Platte Public
========================================
1) 12 Joel Bradley SO 17:44.06
2) 48 Cameron Sheets SR 19:16.37
3) 53 Nathan Dowhower JR 19:45.59
4) 64 Tayler Kleinow SO 20:38.01
5) ( 66) Corey Parsons JR 20:41.19

11. 183 Milford
========================================
1) 26 Devon Reitz FR 18:22.91
2) 44 Grant Jakub JR 19:12.59
3) 56 Beau Hines JR 19:52.80
4) 57 Ben Copley FR 19:53.64
5) ( 61) Zachary Pauley JR 20:31.36
6) ( 70) Jackson Lautzenhiser SO 21:04.98

12. 230 St Pat’s North Platte
========================================
1) 39 Logan Omalley 9 19:01.86
2) 59 Ethan Munson SO 20:08.98
3) 65 Nitsch Keegan SO 20:39.85
4) 67 Hunter Deeds 9 20:42.56
5) ( 69) Samuel Dekleva 9 21:01.25
6) ( 72) Landon Klasna 9 21:56.42

13. 282 Franklin
========================================
1) 60 Michael Edgar SO 20:24.38
2) 73 Hunter James JR 22:18.24
3) 74 Joey Gonzales FR 24:16.66
4) 75 Jack Cooper SO 24:19.73
5) ( 76) Skyler Saathoff SR 25:17.13

Share:
Comments