LINCOLN, Neb. – With area football teams like Nebraska City, Syracuse, Conestoga and Sterling changing classes, the high school football landscape in Nebraska will look very different next fall.
The Nebraska School Activities Association released the new district assignments for the 2018-2019 school year on Thursday.
Nebraska City, who drops from Class B to Class C1, will compete in the Class C1-1 district with Ashland-Greenwood, Auburn, Falls City, Lincoln Christian and Lincoln Lutheran.
Former Class C1-1 district members, Syracuse and Conestoga, will now be in Class C2 and will play in District 1. Other teams in Class C2-1 include Freeman, Johnson County Central, Malcolm and Wilber-Clatonia.
The NSAA will run six-man football for the first time next season and Sterling and Lewiston will be a first-time members. The Jets and Lions will compete in the D6-2 district along with Deshler, Dorchester and McCool Junction.
It’s the first time football is using enrollment-based cutoffs and counting only the boys in grades 9, 10 and 11 on the last Friday of September.
2018-2019 Football District Assignments
District A-1: |
Schools Assigned: |
Bellevue East |
Lincoln Northeast |
Lincoln Southeast |
Omaha North |
Papillion-LaVista South |
|
District A-2: |
Schools Assigned: |
Bellevue West |
Lincoln Pius X |
Norfolk |
Omaha Central |
Omaha South |
|
District A-3: |
Schools Assigned: |
Kearney |
Lincoln High |
Lincoln Southwest |
North Platte |
Omaha Benson |
|
District A-4: |
Schools Assigned: |
Grand Island |
Lincoln East |
Lincoln North Star |
Millard West |
Omaha Bryan |
|
District A-5: |
Schools Assigned: |
Columbus |
Creighton Preparatory School |
Elkhorn South |
Millard South |
Omaha Northwest |
Omaha Westside |
|
District A-6: |
Schools Assigned: |
Elkhorn |
Fremont |
Gretna |
Millard North |
Omaha Burke |
Papillion-LaVista |
|
District B-1: |
Schools Assigned: |
Bennington |
Blair |
Mount Michael Benedictine |
Omaha Roncalli Catholic |
Schuyler |
South Sioux City |
|
District B-2: |
Schools Assigned: |
Gross Catholic |
Norris |
Omaha Skutt Catholic |
Plattsmouth |
Ralston |
Waverly |
|
District B-3: |
Schools Assigned: |
Beatrice |
Crete |
Hastings |
Northwest |
Seward |
York |
|
District B-4: |
Schools Assigned: |
Alliance |
Gering |
Lexington |
McCook |
Scottsbluff |
|
District C1-1: |
Schools Assigned: |
Ashland-Greenwood |
Auburn |
Falls City |
Lincoln Christian |
Lincoln Lutheran |
Nebraska City |
|
District C1-2: |
Schools Assigned: |
Arlington |
Boys Town |
Douglas County West |
Fort Calhoun |
Omaha Concordia |
Platteview |
|
District C1-3: |
Schools Assigned: |
Boone Central/Newman Grove |
Logan View/Scribner-Snyder (LVSS) |
Pierce |
Wayne |
West Point-Beemer |
|
District C1-4: |
Schools Assigned: |
Bishop Neumann |
Columbus Lakeview |
Columbus Scotus |
Raymond Central |
Wahoo |
|
District C1-5: |
Schools Assigned: |
Aurora |
Central City |
Fairbury |
Fillmore Central |
Milford |
|
District C1-6: |
Schools Assigned: |
Adams Central |
Cozad |
Holdrege |
Kearney Catholic |
Minden |
|
District C1-7: |
Schools Assigned: |
Broken Bow |
Gothenburg |
O’Neill |
Ord |
Valentine |
|
District C1-8: |
Schools Assigned: |
Chadron |
Chase County |
Mitchell |
Ogallala |
Sidney |
|
District C2-1: |
Schools Assigned: |
Conestoga |
Freeman |
Johnson County Central |
Malcolm |
Syracuse |
Wilber-Clatonia |
|
District C2-2: |
Schools Assigned: |
Archbishop Bergan |
BRLD |
Louisville |
Oakland-Craig |
Tekamah-Herman |
Yutan |
|
District C2-3: |
Schools Assigned: |
Battle Creek |
Crofton |
Hartington Cedar Catholic |
Norfolk Catholic |
Ponca |
Stanton |
|
District C2-4: |
Schools Assigned: |
Aquinas Catholic |
Centennial |
David City |
North Bend Central |
Shelby-Rising City |
Twin River |
|
District C2-5: |
Schools Assigned: |
Doniphan-Trumbull |
Hastings St. Cecilia |
Sandy Creek |
Superior |
Sutton |
|
District C2-6: |
Schools Assigned: |
Centura |
Gibbon |
Grand Island Central Catholic |
St. Paul |
Wood River |
|
District C2-7: |
Schools Assigned: |
Bridgeport |
Gordon-Rushville |
Hershey |
North Platte St. Patrick’s |
Southern Valley |
|
District D1-1: |
Schools Assigned: |
BDS |
Humboldt-Table Rock-Steinauer |
Southern |
Thayer Central |
Tri County |
|
District D1-2: |
Schools Assigned: |
Elmwood-Murdock |
Lourdes Central Catholic |
Omaha Brownell Talbot |
Palmyra |
Weeping Water |
|
District D1-3: |
Schools Assigned: |
Cross County |
East Butler |
EMF (Exeter-Milligan/Friend) |
Nebraska Lutheran |
Osceola-High Plains |
|
District D1-4: |
Schools Assigned: |
Guardian Angels Central Catholic |
Homer |
Omaha Nation |
Wakefield |
Winnebago |
Wisner-Pilger |
|
District D1-5: |
Schools Assigned: |
Elkhorn Valley |
Howells-Dodge |
Laurel-Concord-Coleridge |
Lutheran High Northeast |
Madison |
Neligh-Oakdale |
|
District D1-6: |
Schools Assigned: |
Fullerton |
Heartland |
Nebraska Christian |
Palmer |
Ravenna |
Shelton |
|
District D1-7: |
Schools Assigned: |
Ainsworth |
Boyd County |
Creighton |
Niobrara/Verdigre |
North Central |
West Holt |
|
District D1-8: |
Schools Assigned: |
Amherst |
Ansley-Litchfield |
Arcadia-Loup City |
Burwell |
Elm Creek |
South Loup (Callaway/Arnold) |
|
District D1-9: |
Schools Assigned: |
Alma |
Arapahoe |
Cambridge |
Dundy County-Stratton |
Hitchcock County |
Southwest |
|
District D1-10: |
Schools Assigned: |
Bayard |
Hemingford |
Kimball |
Morrill |
Perkins County |
Sutherland |
|
District D2-1: |
Schools Assigned: |
Diller-Odell |
Falls City Sacred Heart |
Johnson-Brock |
Meridian |
Parkview Christian |
Pawnee City |
|
District D2-2: |
Schools Assigned: |
Cedar Bluffs |
Clarkson/Leigh |
Emerson-Hubbard |
Mead |
Omaha Christian Academy |
Pender |
|
District D2-3: |
Schools Assigned: |
Allen |
Bloomfield |
Hartington-Newcastle |
Randolph |
Wausa |
Wynot |
|
District D2-4: |
Schools Assigned: |
Elgin Public/Pope John |
Humphrey St. Francis |
Osmond |
Plainview |
Riverside |
Winside |
|
District D2-5: |
Schools Assigned: |
Central Valley |
Clearwater-Orchard |
CWCE |
St. Mary’s |
Stuart |
Twin Loup |
|
District D2-6: |
Schools Assigned: |
Axtell |
Blue Hill |
Franklin |
Giltner |
Kenesaw |
Lawrence-Nelson |
|
District D2-7: |
Schools Assigned: |
Anselmo-Merna |
Bertrand |
Elwood |
Loomis |
Overton |
Pleasanton |
|
District D2-8: |
Schools Assigned: |
Brady |
Maxwell |
Medicine Valley |
Mullen |
Sandhills/Thedford |
|
District D2-9: |
Schools Assigned: |
Garden County |
Leyton/Banner County |
Paxton |
Wallace |
Wauneta-Palisade |
|
District D6-1: |
Schools Assigned: |
Elba |
Humphrey/Lindsay Holy Family |
Santee |
Spalding Academy |
St. Edward |
Walthill |
|
District D6-2: |
Schools Assigned: |
Deshler |
Dorchester |
Lewiston |
McCool Junction |
Sterling |
|
District D6-3: |
Schools Assigned: |
Hampton |
Harvard |
Heartland Lutheran |
Red Cloud |
Silver Lake |
|
District D6-4: |
Schools Assigned: |
Eustis-Farnam |
Maywood-Hayes Center |
McPherson County/Stapleton |
Sumner-Eddyville-Miller |
Wilcox-Hildreth |
|
District D6-5: |
Schools Assigned: |
Arthur County |
Creek Valley |
Minatare |
Potter-Dix |
South Platte |
|
District D6-6: |
Schools Assigned: |
Cody-Kilgore |
Crawford |
Hay Springs |
Hyannis |
Sioux County |
|
Follow Hunter on Twitter: @TheBurnRadio