4/20/2017 8:40:10 PM
Gibbon Invite Results

Here are the results from the Gibbon High School Track and Field Invite on Thursday:


BOYS

3200m Relay:
1st - St. Paul - 8:50.69
2nd - Shelton
3rd - Kenesaw

110m Hurdles:
1st - Andrew Miller - Broken Bow - 15.95
2nd - Reed Trumler - Centura
3rd - Jack Drahota - Ravenna

Discus:
1st - Sam Schukei - Kenesaw - 136'
2nd - Kyle Raasch - Shelton 
3rd - Zach Ewoldt - Gibbon

3200m Run:
1st - Nathan Holcomb - Gibbon - 10:50.48
2nd - Jacob Paczasa - St. Paul
3rd - Camdem Sesna - Kearney Catholic
4th - Lane Russell - Broken Bow

Triple Jump:
1st - Dalton Schmitt - Kearney Catholic - 41' 7"
2nd - Dawson Casperson - Centura
3rd - William Packer - Centura

High Jump:
1st - Josh Bauer - Ravenna - 6' 6"
2nd - Miles Griffith - St. Paul
3rd - Chase Smith - Gibbon

Long Jump:
1st - Dylan Reynolds - Broken Bow - 22' 2"
2nd - Miles Griffith - St. Paul
3rd - Jaden Ohlman - Shelton

400m Run:
1st - Dylan Reynolds - Broken Bow - 51.61
2nd - Emmet Black - Kearney Catholic 
3rd - Hunter Osentowski - Kearney Catholic 
6th - Zane Raines - Broken Bow

300m Hurdles:
1st - Tanner Rosenquist - Centura - 42.66
2nd - Jack Drahota - Ravenna 
3rd - Reed Trumler - Centura
4th - Andrew Miller - Broken Bow 

800m Run:
1st - Jackson Seward - St. Paul - 2:07.37
2nd - Reilee Leverington - Broken Bow 
3rd - Grant Packer - Wood River

Shot Put:
1st - Kyle Raasch - Shelton - 44' 11"
2nd - Philip Quackenbush - Kenesaw
3rd - Hunter Kocian - St. Paul

200m Dash:
1st - Emmet Black - Kearney Catholic - 23.63
2nd - Grayson Garey - Broken Bow
3rd - Parker Klingonsmith - St. Paul

1600m Run:
1st - Nathan Holcomb - Gibbon - 4:51.92
2nd - Jesus Sauceda - Shelton
3rd - Jeff Moody - St. Paul

Pole Vault:
1st - Joel Myers - Broken Bow - 14'
2nd - William Packer - Centura 
3rd - Noah Bruggeman - Centura
4th - Clayton Glendy - Broken Bow 
6th - Matt Ambler - Broken Bow

4x100m Relay:
1st - Broken Bow - 45.92
2nd - Centura 
3rd - St. Paul

4x400m Relay:
1st - Kearney Catholic 
2nd - St. Paul
3rd - Gibbon


GIRLS

Long Jump:
1st - Tahya Jerabek - St. Paul - 15' 6.5"
2nd - Lesley Fox - St. Paul
3rd - Rebecca Nozicka - Ravenna

100m Hurdles:
1st - Emily Loy - Wood River - 16.36
2nd - Luryn Hendrickson - Shelton
3rd - Sam Simdorn - Centura

3200m Relay:
1st - Gibbon - 10:36.34
2nd - Broken Bow
3rd - Shelton

High Jump:
1st - Miranda Smith - Gibbon - 5'
2nd - McKenna Schmidt - Ravenna
3rd - Teagan Mieth - Ravenna

400m Run:
1st - Jocelyn Rauert - Wood River - 1:02.99
2nd - Katelyn Long - Kearney Catholic
3rd - Ainsley Stuart - Wood River

3200m Run:
1st - Jade Bentley - Gibbon - 13:11.3
2nd - Nadia Pinon - Shelton 
3rd - Abby Hadenfeldt - Centura

Shot Put:
1st - Makenzie Peters - Wood River - 38' 7"
2nd - Elle Luehr - Wood River
3rd - Jenny Beans - Kearney Catholic

800m Run:
1st - Kaylee Palmieri - Gibbon - 2:25.24
2nd - Miranda Smith - Gibbon
3rd - Ainsley Stewart - Wood River

Triple Jump:
1st - Claira Thede - St. Paul - 31' 8.75"
2nd - Amanda Kulwicki - St. Paul
3rd - Ariel Gomez - Gibbon

300m Hurdles:
1st - Emily Loy - Wood River - 48.35
2nd - Sem Simdorn - Centura
3rd - Lesley Fox - St. Paul

Discus:
1st - Anna Squiers - Kearney Catholic - 146' 6"
2nd - Elle Luehr - Wood River
3rd - Brooke Chramosta - Ravenna 

200m Dash:
1st - Jocelyn Rauert - Wood River - 26.73
2nd - Kayla Lee - Kearney Catholic 
3rd - Ashley Schmaderer - Kearney Catholic 

1600m Run:
1st - Kathleen Juhl - Shelton - 5:42.92
2nd - Lexi Foster - Broken Bow 
3rd - Miranda Smith - Gibbon 

Pole Vault:
1st - Lily Woitaszewski - Wood River - 9'9"
2nd - Rylee Kosmicki - Centura
3rd - Brooklyn Hostetler - Centura

4x100m Relay:
1st - Kearney Catholic - 53.66
2nd - Kenesaw 
3rd - St. Paul
5th - Broken Bow

4x400m Relay:
1st - Wood River - 4:20.5
2nd - St. Paul
3rd - Centura



TEAM STANDINGS:

Girls:
1st - Wood River
2nd - St. Paul
3rd - Centura
4th - Gibbon
5th - Kearney Catholic 
6th - Shelton
7th - Ravenna 
8th - Broken Bow
9th - Kenesaw

Boys:
1st - St. Paul
2nd - Centura
3rd - Broken Bow
4th - Kearney Catholic
5th - Shelton
6th - Gibbon 
7th - Kenesaw
8th - Ravenna
9th - Wood River


 

© Custer County Broadcasting. All rights reserved. Republishing, rebroadcasting,
rewriting, redistributing prohibited. Copyright Information

return

Bookmark and Share

Team Physical Therapy1
Central IT
Broken Bow Chiropractic2